Choď na obsah Choď na menu
 


Pojekt Ne/inakosť, podporený Nadáciou VÚB a.s. Slovensko

logo-vub.jpeg

 

Začiatkom roka 2017 sme sa, na podnet Ing. Ľubice Juríkovej, riaditeľky Retailovej pobočky VÚB v Holíči, zapojili do Zamestnaneckej grantovej schémy s naším projektom, ktorý sme nazvali „Ne/inakosť“.

Ako to všetko začalo? Pani Ing. Juríková je kamarátka mamičky klientky Denného stacionára Svetluška v Senici, ktorého zriaďovateľ je PRO REGION n.o. Senica a keďže vie, aké to je, keď je v rodine postihnuté dieťa, rozhodla sa nám podať pomocnú ruku. Jej zamestnávateľ, VÚB a.s. Slovensko, vyhlásil prostredníctvom Nadácie VÚB – zemestnaneckej schémy grant na podporu tých, ktorí to potrebujú. Ing. Juríková oslovila preto Svetluškárov, či by mali záujem o takúto pomoc a slovo dalo slovo. Spoločne sme sa pustili do práce a vytvorili sme projekt pod názvom Ne/inakosť, v rámci ktorého sme žiadali o finančnú podporu. Použité prostriedky sme chceli použiť na nákup PC, ktorý sme súrne potrebovali, ďalej na zakúpenie fotoaparátu, kamery a tlačiarne. Všetky uvedené predmety sme chceli použiť na to, aby klienti Svetlušky mohli začať so zachytávaním života okolo nich svojimi očami. Aby mohli nafotiť, resp. natočiť dianie okolo nich. Ďalším krokom bolo aj vydanie 1. čísla vlastného časopisu Svetluška. Chceli sme si vytvoriť tradíciu vydávania svojho časopisu, kde by sme zachytávali všetko, čo sme zažili, čo nás  potešilo, ale aj niečo, k čomu sme kritickí. Náš projekt bol síce schválený, ale získali sme len menšiu časť finančných prostriedkov, ktoré sme žiadali, presne 300 €. Z uvedenej sumy sme zakúpili to, čo sme potrebovali najviac – počítač. Neodradilo nás to, a svoj projekt sme, čiastočne, zrealizovali. Starým fotoaparátom, ktorý sme mali, ale už nám „dosluhuje“, sme fotili život okolo nás a na novom PC sme fotografie spracovávali. Zaujímalo nás všetko a robilo nám veľkú radosť pozerať sa na obrázky, ktoré sme nafotili. Najviac nás zaujímal život zvieratiek okolo nás. A dokladom toho je, že sme vytvorili vtáčie búdky pre sýkorky v zime. Teraz „striehneme“ pri okne a fotíme, keď sýkorky chodievajú na zrno do nášho „vtáčieho hotela Svetluška“, ako sme si ho familiárne nazvali. Časopis sa nám zatiaľ nepodarilo vydať, nemáme na to dostatok prostriedkov, ani technické vybavenie. No aj táto myšlienka je v nás stále živá a budeme sa snažiť, aby sme financie „našli“ a aby sme si svoj vlastný časopis mohli začať vydávať. Už dnes sa na to veľmi tešíme.

VÚB a.s. Slovensko, ako aj pani Ing. Juríkovej veľmi ďakujeme za to, že sme si mohli zakúpiť aspoň nový PC, lebo aj to bolo pre nás veľká pomoc. Počítač denne využívame nie len na spomínané fotografie, ale aj na výuku formou vzdelávacích hier, ako sú PINF Hry (pre mentálne postihnutých) či na iné terapeutické činnosti.

Mgr. Marta Štítna, riaditeľka PRO REGION n.o.